Kevesebb lakást adtak el a nyáron, a befektetési célú vásárlások tartják életben az ingatlanpiacot.
Kevesebb lakást adtak el a nyáron, a befektetési célú vásárlások tartják életben az ingatlanpiacot.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss jelentése szerint országos átlagban 4,4 százalékkal nőttek a lakásárak az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest, éves szinten az árnövekedés dinamikája 20,1 százalék volt.
Hosszú idő után ismét megérkezett Magyarországra a közel 10 százalékos kamatszint, a monetáris tanács ugyanis július 12-én 200 bázisponttal, 9,75 százalékra emelte az alapkamatot. Ezzel 14 év után ismét elérkezünk a 10 százalékos kamatokhoz, ami a piaci szereplők döntéseire is érdemi hatással lesz.
A magyar ingatlanpiac hosszabb távon ugyan jelentős fejlődés előtt áll, a következő 2-3 évben azonban a fejlesztőkre komoly kihívások várnak az építési és a finanszírozási költségek növekedése miatt – mondta az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) alelnöke sajtótájékoztatóján Budapesten.
A lakáspiac keresleti és kínálati oldalán is változás indult el az elmúlt hetekben. A vevők számára kedvező változás, hogy az elmúlt 1-2 év tendenciájával ellentétben a kínálat több százalékkal bővült.
A csendesebb április után májusban újra erősödött a lakóingatlan-piac: országosan 12 519 lakóingatlan cserélt tulajdonost, és 140 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott - derül ki a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett előrejelzésből.
Az idei első negyedévben közel 40 ezer ingatlanpiaci tranzakció volt, amely ugyan kicsit elmarad a 2021-es évkezdéstől néhány százalékkal, de még így is az elmúlt 10 év második legerősebb évkezdése - közölte az egyik legnagyobb hazai ingatlanforgalmazó cég.
A magyarországi lakáspiacon a tavalyi év minden szempontból túlszárnyalta az előzetes várakozásokat, hiszen a forgalom bővülése mellett dinamikus áremelkedés jellemezte 2021-et, derül ki a KSH és az MNB legfrissebb, 2021. IV. negyedévét is feldolgozó lakásárindexeiből. A szakértők a kereslet és az áremelkedés visszaesését prognosztizálják.
Tovább élénkült a lakáspiac forgalma februárban, januárhoz képest országosan 27,5 százalékkal több, 13 793 ingatlan-adásvétel történt a tranzakciószám-becslések szerint.
A megyeszékhelyek közül Székesfehérváron a legdrágábbak a lakások, átlagosan 29,8 millió forintért lehetett ingatlant vásárolni tavaly. Egy elemzés szerint idén is áremelkedés várható az országban, a lakáspiacon átlagosan 5-10 százalékos növekedés várható.